هرچه درباره کارآفرینی مهم است!

هرچه درباره کارآفرینی مهم است!

تاریخ معرفی کتاب : 1399/04/05


اشتیاق:passion

اشتیاق منبع اصلی انرژی ، انگیزه و سخت کوشی است. در واقع نیروی محرکه برای هر کارآفرین است.. این همان چیزی است که عبارت معروف "چرا" از حلقه طلایی سیمون سینک را تعریف می کند. اگر برای موفقیت در کاری انگیزه دارید یعنی اشتیاق دارید ، اگر عاشق کارهایی هستید که هر چقدر بیشتر انجام می دهید رغبت بیشتری در آن مورد دارید، یعنی شانس موفقیت بیشتری دارید، بنابراین بهتر از بقیه در حوزه کاری خود خواهید بود. کارمین گالو در کتاب خود Talk Like Ted اظهار داشت که اشتیاق کلید تسلط بر یک مهارت است. وی پس از تحلیل صدها سخنران و مجری بزرگ ، ادعا می کند که اشتیاق یک چیز مشترک برای همه است. کارمین معتقد است کارآفرین میداند"چه چیزی قلب و احساسش را به وجد می آورد."

ادراک"perception"
نمونه ی ایده آل برای درک این مفهوم شرکت تولید کفش"Bata" بود که زمانی که شرکت های زیادی برای بررسی بازار کفش آفریقای جنوبی سفر کردند تمامی شرکت ها ناامیدانه با یک گزارش مشابه به کشور برگشتند حاکی از اینکه "هیچ کدام از مردم آفریقا کفش ندارند پس ما بازاری برای فروش کفش نداریم".این در حالی بود که گزارش کارشناسان شرکت "Bata" نشان دهنده ی درک فرصت بینظیر آفریقای جنوبی برای فروش کفش هایشان بود."هیچ کس در آفریقا کفش نمی پوشد و بازار فوق العاده ای برای فروش کفش است".
نمونه های بسیاری توسط کارآفرینان وجود دارد که در زمانی که سایرین به فرصت های موجود توجه نمی کردند و احتمال موفقیت برای فرصتی را ناچیز یا ناممکن می دانستند،کارآفرینان با درک فرصت موجود کسب و کار خود را راه اندازی کردند.

پتاسیل”potential”

تحقیقات نشان می دهد ظرفیت مغز یک فرد متوسط به مراتب بیشتر از میزان مصرف آن است. موفق ترین کارآفرینان حاضرند برای سرمایه گذاری در توانمندی های بالقوه خود ، ساعت ها خواب قربانی کنند و از فعالیت های اجتماعی با دوستان خود صرف نظر کنند. آنها ساعت های بی شماری را در حال پیمایش در رسانه های اجتماعی یا شایعات تلف نمی کنند ، آنها مغز خود را با محتوای با کیفیت تغذیه می کنند ، جمع دوستانشان را با افراد موفق احاطه می کنند. آنها همیشه در مورد چیزهای جدید کنجکاو هستند. با وجوداینکه ما در میزان پتانسیل های موجود متفاوت هستیم اما نکته مهم که ذهن ما با آموزش تغییر می کند. کارآفرینان خوب مغز خود را به خوبی تغذیه می کنند و آموزش می دهند.

اما قبل از وقوع این نوع آموزش "هدفمند" ، لازم به ذکر است که همه اینها از والدین ما شروع می شود. اول با DNA آنها (که در کنترل آنها نیست) و دوم با رشد و تدریس خانه آنها (که برای آنها کاملاً مسئول هستند). طبق یک مطالعه بنیاد راوچ ، 85٪ از مغز تا 5 سالگی ایجاد می شود بنابراین محیط نخستین سال های کودک می تواند دارای تأثیراتی باشد که در طول عمر آنها به طول انجامد. بنابراین دولت ها و برنامه های توسعه کارآفرینی که به دنبال ایجاد هر چه بیشتر کارآفرینان در این جهان هستند ، باید با آموزش والدین شروع کنند که چگونه می توانند کارآفرینان یا افرادی با ذهنیت کارآفرینی را پرورش دهند که از پتانسیل و پیشرفت خود استفاده کنند .

 

افراد"people"

وقتی در مورد افراد شرکت ها صحبت می کنم ، همیشه دوست دارم نقل قول معروف زیگ زیگلار رو مثال بزنم – "شما یک کسب و کار ایجاد نمی کنید. شما افراد را می سازید ، و همان افراد کسب و کار شما را می سازند. "رشد یا عدم رشد هر کسب و کاری به تصمیمات غلط و درست نیروی کارش وابسته است. مثلا مدیر بازاریابی که تصمیم نابخردانه ای برای تصویب طرح های بی سلیقه بیلبورد میگیرد یافروشنده ای که با انجام مذاکره ی اصولی با مشتری رکورد فروش را می شکند ، همین افراد هستند که تصویرهای متفاوتی از برند شما در ذهن مشتری ایجاد می کنند. حتی وقتی مسافرت می کنیم و شهرهای جدید را نیز مورد کاوش قرار می دهیم ، نظر ما درباره آن شهر فقط تحت تأثیر طبیعت زیبا یا معماری نخواهد بود ، بلکه افرادی که در آنجا زندگی می کنند می توانند مهمترین نقش را داشته باشند - انرژی ، فرهنگ ، نگرش ، میهمان نوازی بر برداشت های ما تأثیر می گذارد.

هر کارآفرین ، رهبر یا مدیر آینده نگر به تیمی نیاز دارد که از دیدگاه او پشتیبانی کند تا این امکان بالقوه را به بالفعل تبدیل کند. پس به توانایی کارآفرینان برای یافتن افراد مناسب ، برقراری ارتباط چشمی موثر ، جذب استعداد ، سرمایه گذاری برای ایجاد و حفظ توانمندی ها و مهارت های شخصی ، انرژی ، نگرش و دید مثبتش نسبت به وقایع بستگی دارد.

 

5. یادگیری مداوم Persistent Learning: 

از زمانی که فقط یک پسر کوچک بودم ، مادرم به من یاد داد که در جهت دانش تلاش کنم و در هر کاری که هستم بهترین باشم. او می گفت: "شما می توانید خانه ، ماشین و ثروت داشته باشید اما روزی همه اینها از بین می رود. جهان همیشه درست نیست. تنها چیزی که هیچ کس نمی تواند از شما دور کند دانش شما است. اگر توانایی دستیابی به دانش را داشته باشید و به عنوان یک یادگیرنده، سریع باشید ، همیشه قادر خواهید بود تا درآمد جدید ایجاد کرده و چیزهای جدیدی بسازید. "

و امروز ، اگر بخواهم دانش و تجربه ام را به درس مادرم اضافه کنم بهتر است بگویم چیز دیگری که هیچ کس نمی تواند در درون ما بکشد اشتیاق ما است. آنچه در ذهن خود داریم (دانش) و آنچه را که در قلب خود داریم (اشتیاق) ما را به همان اندازه ی DNA ما را منحصر به فرد می کند.

یادگیری مداوم یعنی یادگیری در هر زمان و هر کجا از هر کس. کارآفرینان برجسته در جذب اطلاعات و دانش مانند اسفنج هستند. یادگیری سریع برای کارآفرینان در دنیای پر سرعت و در حال تغییر پر شتاب از ضروریات است.

 

6. تغییر دائمی Permanent Change:

همه خواهان تغییر هستند اما هیچ کس نمی خواهد تغییر کند. مقاومت در برابر تغییر در طبیعت انسانی ما است اماهر چه سریع تر نسبت به تغییر و سازگاری مان متناسب با شرایط اقدام کنیم ،سریع تر رشد می کنیم.
کارآفرینان موفق انعطاف پذیر هستند ، می توانند به سرعت سازگار شوند و تغییر کنند. توانایی درک تغییر به عنوان یک چیز مثبت ، واکنش نشان دادن و سازگاری با آن یکی از قدرتمندترین مهارت ها است.
 همانطور که چارلز داروین گفت: "انسان قوی ترین گونه زنده مانده نیست و باهوش ترین بقا نیست. تنها گونه ای است که بیشترین تغییر را برای سازگاری انجام داده است. "
 یا همانطور که مایکل جکسون گفت: "من با مرد در آینه شروع می کنم و از او می خواهم که راه خود را تغییر دهد ... اگر می خواهید دنیا به مکانی بهتر تبدیل شود ، نگاهی به خودتان بیاندازید و تغییر دهید."


7. پشتکار Perseverance: 

تصور کنید که به سمت مقصد سفر بسیار دلخواه خود عزیمت کرده اید. شما تا مدت ها در مورد آن مکان باشکوه برنامه ریزی و خیال پردازی کرده اید. اما در همان ابتدای سفر ناگهان با سنگ بزرگی در سر راهتان مواجه می شوید. پس چه کار می کنید؟
 اگر دوستان خوبی دارید ممکن است با آنها تماس بگیرید تا به شما کمک کند سنگ را دور کنید. اگر دوستان قدرتمندی ندارید ، راه حل شما صعود از آن است. اما شما نمی دانید چگونه صعود کنید. بنابراین شما درس های کوهنوردی را می گذرانید و با مهارت جدید خود بر می گردید و از آن صخره صعود می کنید و به سفر ادامه می دهید. 
در تجارت نیز همین است. "سنگ" سمبل هر نوع مانعی است که ممکن است با آن روبرو شوید (این یک مسئله مالی است ، می تواند یک مسئله بازاریابی باشد). "دوستان قدرتمند" مخاطبین ، شبکه ها و افرادی هستند که در زندگی دارید و می توانند به شما کمک کنند. "درس های صعود" هر مهارت جدیدی است که شما در آن زمان نمی دانید یا علاقه ای به آن ندارید اما می روید و آن را یاد می گیرید زیرا این تنها راه شما برای رسیدن به هدف است.

در طول هشت سال کوشش بی وقفه ، غلبه بر موانع ، رفع سنگ ها ، برخورد با انواع موقعیت ها ، تصمیم گیری ، کار با شخصیت های مختلف و دیدار با افراد از سراسر جهان چیزهای زیادی را آموختم. در واقع امروز من از همه مبارزات ، برای همه کسانی که "سنگ" در راه من هستند ، برای هر مشکلی که حل شده است (که در حال حاضر غیرقابل حل به نظر می رسید) سپاسگزارم ، زیرا این امر باعث انعطاف پذیری ، سازگاری ، کارآمدتر شدن و دانش بیشتر من شد. این فقط به من کمک کرد تا یک مزیت رقابتی کسب کنم و فردی بهتر و قوی تر باشم.

هیچ چیز در زندگی آسان نیست (حتی حداقل موفقیت و چیزهای خوب). جاده پر پیچ و خم خواهد بود ، در صورت وجود صخره ها ، برخی از آنها سبک و برخی از آنها بسیار سنگین هستند اما اگر سنگی وجود نداشته باشد در موردیک چیز مطمئن باشید - شما در جاده صحیح نیستید. رسیدن به خواسته هاآسان نخواهد بود و ما هم نباید به دنبال حاشیه امن باشیم.در صورت گذر از سختی ها هیچ کس قادر به کپی کردن آنچه ما ایجاد می کنیم نیست.

 

8- عملی بودن Proactiveness

اکثر مردم فقط آنچه را که از آنها خواسته می شوند ، انجام می دهند و حداقل خواسته ها و انتظارات بسیار کمی را برآورده می کنند. آنها نیاز به تفویض و حتی مدیریت خرد دارند. کارآفرینان موفق شروع کننده هستند - آنها تصویر بزرگتری را می بینند و شرایط را پیش بینی می کنند. آنها به جای رفتارواکنشی،برخوردهای فعال دارند و این همان چیزی است که باعث می شود کارآفرین ها در هر شرایطی توانایی خلق کردن داشته باشند.